İZMİR GURMELERİN KENTİ OLACAK

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
İzmir, gastronomi konusunda dünyanın önde gelen 24 kentin oluşturduğu Dünya Gurme Şehirler Birliği’ne (Delice Ağı) ev sahipliği yapacak. Ağın, 2016 yılı Haziran ayında gerçekleştirilecek genel toplantısında birlik üyeleri İzmir’de dünya mutfağını konuşacak.

Geçen ocak ayında merkezi Fransa’nın Lyon Kenti’nde bulunan Delice Ağı’nın toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, kentin birliğe üye olmasını sağlayan anlaşmayı imzalamıştı. Toplantıda, Delice Başkanı Jean Michael Daclin, Türk mutfağının ünlü bir mutfak olduğunu ve İzmir’in Türkiye’yi temsil etmesinden mutluluk duyduğunu belirtmişti.

Gelecek yıl haziran ayında gerçekleştirilecek toplantı İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Esnaf ve Sanatk?rlar Odaları Birliği tarafından organize edilecek. Etkinlikte, birlik üyesi yaklaşık 30 temsilci gastronomiyi tartışacak.

Dünya Gurme Şehirler Birliği İzmir Temsilcisi ve İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü Program Uygulama Koordinatörü Sırma Güven, İzmir’in üye olmasının üzerinden kısa bir zaman geçmesine karşın birliğin toplantısına ev sahipliği yapacağını kaydederek, "Dünya Gurme Şehirler Birliği’ne üye İzmir ile birlikte 24 kentin temsilcilerini İzmir’de ağırlayacağız. Uluslararası temsilcilerin şehrimize gelmesi İzmir, Ege mutfağının tanıtımına ve gastronomi turizmine dair hareketliliğe destek olacak. Aynı zamanda kentimizin tanınırlığını da arttıracaktır" dedi.

TÜRK MUTFAĞININ ÜNÜ ARTACAK
Birlik toplantısına üye olmayan kentlerden gastronomi alanındaki uzmanların da davet edildiğini, etkinliğe Delice Başkanı Jean Michael Daclin’in de katılacağının bilgisini veren Güven, Türk mutfağının ününü arttırmayı amaçladıklarını söyledi. İzmir ve Ege mutfağının büyük bir zenginlik içerdiğini ifade eden Güven "Mutfak mirasımızı Dünya Gurme Kentler Birliği üyeliğimiz ile tüm üye şehirlere tanıtma imkanı yakaladık. Lyon şehrinin başkanlığında, Barcelona’dan Chicago’ya Osaka’dan Helsinki’ye, Brüksel’den Lizbon’a dek kurulmuş geniş bir ağda kentimizin bulunması ve birlik toplantısının İzmir’de gerçekleştirilmesi bizim için büyük bir avantajı da beraberinde getirecektir. İzmir yakın zamanda gastronomi turizmi için bir durak haline gelecek" diye konuştu.