OTİZMLİ AŞÇI GÖZÜNÜ ŞEFLİĞE DİKTİ

ARL 01   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
''Küçük Şeften Büyük Lezzetler'' adlı yemek kitabının yazarı 17 yaşındaki otizmli aşçı Kanberoğlu, ünlü bir ''şef aşçı'' olmanın hayalini kuruyor.

Kanada'da "ANCA Uluslararası Otizm Festivali'nde uluslararası büyük ödülüne layık görülen, "Küçük Şeften Büyük Lezzetler" adlı yemek kitabının yazarı, 17 yaşındaki otizmli aşçı Fehmihan Kanberoğlu, rahatsızlığına rağmen ünlü bir "şef aşçı" olma yolunda önemli aşamalar kaydetti.

Fehmihan Kanberoğlu'nun annesi Emel Kanberoğlu, yaptığı açıklamada, oğlunun küçük yaşlardan itibaren mutfak işlerine meraklı olduğunu, kendisi mutfakta yemek yaparken Fehmihan'ın da yanından ayrılmadığını söyledi.

Konuşması ve okuma yazmayı öğrenmesi için büyük uğraş verdiği oğlunun, bir süre sonra mutfaktaki en büyük yardımcısı olduğunu anlatan Kanberoğlu, oğlunun yemek yapımına ilgisini keşfettikten sonra kendisinin de bu konuda yoğunlaştığını ifade etti. 

Kanberoğlu, otizmli çocukların bakımının güç olduğunu ifade ederek, "Bu tip çocuklara 10 çocuğa harcadığınız çabayı göstermek zorundasınız. Gerçekten zor bir durum. Ama Mevlana'nın bir sözü var; 'Marifet nedir bilir misin? Taşlara bakan gözlerin çiçekleri görmesidir.' Oğlumla ilgili savaşımı hiç bırakmadım. Mücadeleye hala devam ediyorum" diye konuştu.