ŞEF MURPHY TÜRK MUTFAĞINA HAYRAN KALDI

EKİM 07   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Dünyaca ünlü Amerikalı aşçı Marc Murphy, ABD'nin ''mutfak diplomasisi'' kapsamında çıktığı dünya turundaki duraklardan biri olan Türkiye'yi ziyaretinde Türk mutfağına hayran kaldı.

New York'taki Landmarc restoranlarının sahibi olan ve Food Network adlı televizyonun "Chopped" programında jüri üyeliği yapan Amerikalı şef Marc Murphy, ABD'nin "mutfak diplomasisi" kapsamında dünyayı dolaşıyor.

Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul ve Ankara'da bazı etkinliklere katılan Murphy, Murphy ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin organizasyonunda Türk mutfağının dünyaya tanıtılmasında aktif rol oynayan mutfak şefi Ömür Akkor ile biraraya geldi.

Akkor'la birlikte Türk mutfağından bazı örnekleri tadan Murphy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yemek konusunda en sevdiğim şey dünyadaki herkesin onu sevmesi. Benim için önemli olan dünyanın çeşitli yerlerinde gördüğüm ve tattığım yemekleri kendi ülkeme taşımak. Eğer karnınız toksa daha iyi diplomasi yapabilirsiniz" dedi.

Murphy Türk mutfağından özellikle baklava ve Kayseri yağlamasını çok beğendiğini ifade ederek "Türk mutfağı çeşitli kültürlerin biraraya gelmesinden oluşuyor ve gerçekten çekici" değerlendirmesinde bulundu.

 "Selçuklu Mutfağı" adlı eseri dünyaca ünlü yemek kitapları yarışması "Gourmand Cookbook Awards"ta 2013 yılında "Dünyanın En İyi Mutfak Tarihi Kitabı" ödülüne layık görülen Akkor da çalışmaları ve Türk mutfağının yurtdışındaki imajına dair AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Akkor yurtdışında Türk mutfağının çok merak edildiğini vurgulayarak "Özellikle ülkemize gelen herkes çok beğenerek geri dönüyor. Ama yurtdışında hiç Türkiye'yi bilmeyen bir kişinin bildiği birkaç şey var. Bunlar kebap, baklava ve Türk kahvaltısı. Biz pek farkında değiliz ama özellikle Amerika'da Türk kahvaltısının başka bir yeri var. Yurtdışında Türk mutfağına dair pek yazılı eser yok. Bu açığı doldurmaya çalışıyorum" diye konuştu.