FISTIKZADE'DE GASTRONOMİ ÖDÜLÜNE TABELALI DESTEK

OCAK 06   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Orijinal Gaziantep Baklavası sloganıyla tüm Türkiye’de şubeleşmeye başlayan Fıstıkzade Baklava, tüm şubelerine Türkçe ve İngilizce “Gastronomi Şehri Gaziantep” ibareli bilgilendirme tabelaları astı.

Gaziantep’in gastronomi kategorisinde UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına dahil edilmesinin yankıları sürerken, sektör temsilcileri de sürece destek vermek için harekete geçti. Türkiye’de 12 satış noktasına ulaşan Fıstıkzade baklava, tüm şubelerine ‘Gastronomi Şehri Gaziantep’ ibareli tabelalar asarak baklava severleri bilgilendirmeye başladı.

GASTRONOMİ ŞEHRİ UNVANININ DESTEKÇİSİYİZ

UNESCO nun aldığı kararın sadece Gaziantep için değil Türkiye için de önemli olduğunu ve bundan sonraki sürecin kente katma değer olarak kazandırılması gerektiğini ifade eden Fıstıkzade Baklava Genel Koordinatörü Vedat Diri ‘Türkiye ve Gaziantep için önemli bir fırsat doğmuştur. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin başta olmak üzere bu sürecin başarıya ulaşmasında emeği geçenleri kutluyor, tüm Gaziantepliler adına teşekkür ediyorum. Biz de Fıstıkzade olarak; gerek Gaziantep, gerekse ülke genelindeki bütün şubelerimizde bunun destekçisi ve takipçisi olmaya karar verdik. Şubelerimize astığımız tabelalarla bunun yerli ve yabancı turistler tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlayacağız’ dedi.

ÇALIŞMALARIMIZI KATMA DEĞERE DÖNÜŞTÜRMELİYİZ

Gaziantep baklavasının  Avrupa Birliği (AB) tarafından tescillendiğini de hatırlatan Diri, ‘Gaziantep mutfağı içim çok büyük bir fırsat doğdu. Şimdi UNESCO’nun bu kararını pekiştirmek ve bunun Gaziantep’e katma değer olarak dönüşünü sağlamak için hep birlikte daha çok çalışmalıyız. Gaziantep’in değerlerinin dünyaya tanıtılması demek kentin kazanması demektir. Burada antik dönemlerden günümüze gelmiş dünya markası onlarca antik kentimiz, kalelerimiz, ören yerlerimiz tarihi ve tabii güzelliklerimiz de var. Gastronomi turizminin gelişmesi kültür turizmini de tetikleyecektir. Bizler üzerimize düşenleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.