GASTRONOMİ DÜNYASINA İBB AŞÇILARI DAMGA VURDU

ŞUB 16   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aşçıları, Türkiye’nin en prestijli gastronomi yarışmasında 10 altın, 15 gümüş ve 5 bronz madalya kazanarak 14. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’ne damgasını vurdu.

Beylikdüzü TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’ndeki Sosyal Tesisler standı ile de göz dolduran İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya Aşçılar Birliği (WACS) Başkanı Charles Carroll’dan da tam not aldı.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en prestijli gastronomi yarışmalarına sahne olan 14. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nde start alan ve dört gün süresince devam eden yarışmalara 25 farklı ülkeden 400’ü yabancı toplam 2 bin yarışmacı katıldı. Büyük ödül için şeflerin kıyasıya mücadele ettiği yarışlarda, İBB`yi temsil eden Sosyal Tesisler ve Lojistik Destek Merkezi aşçıları 10 altın, 15 gümüş ve 5 bronz madalyanın sahibi oldu. İBB aşçıları, üstün başarıları ile Dünya Aşçılar Birliği (WACS) Başkanı olan ve aynı zamanda yarışmalarda jüri üyesi olarak görev alan Charles Carroll’ın da takdirini kazandı. Fuar alanında kurulan İBB Sosyal Tesisler standını ziyaret eden Caroll, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut ile de sohbet ederek Sosyal Tesisler ve Lojistik Destek Merkezi hakkında bilgiler aldı.

İBB , istihdam ve nitelikli eleman yetiştirmeye destek ilkesiyle, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki eğitim merkezi öğrencilerine Sosyal Tesisler ve Lojistik Destek Merkezi mutfaklarında oryantasyon eğitimleri veriyor. İBBi, mesleki gelişimlerine katkı sağlaması ve deneyim kazanmaları amacıyla bu yıl düzenlenen yarışmalara çırakları da dahil etti. Geleceğin mutfak şefleri, yarışmalarda balık ve ana yemek kategorilerinde üstün bir performans sergiledi. İstanbul Mutfak Günleri kapsamında, alanında söz sahibi pek çok firma stant açtı. Dört gün süresince çeşitli ikramların sunulduğu Sosyal Tesisler Standı, ziyaretçiler tarafından “fuar alanının en şık mekanı” övgüleri aldı.