GASTRONOMİDE AVRUPA STANDARTLARINI ÖĞRENECEKLER

ARL 09   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
İzmir’in Foça İlçesi’ndeki Halim Foçalı Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileri Avrupa Birliği Erasmus ortak projesi kapsamında, gastronomide Avrupa standartlarını öğrenmek amacıyla Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gitti.

Halim Foçalı Anadolu Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’nin 14 öğrencisi öğretmenler Rıdvan Taşkın, Osman Yaşar ve Feridun Kıran ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gitti. 14 günlük program karşılıklı etkileşim yoluyla gastronomide Avrupa standartlarının öğretilmesini ve ülkeler arası uygulamalarda bütünlük sağlanmasını hedefliyor.

Eğitimin 4 -18 Aralık 2015 tarihleri arasında Prag Stredni Odborne Uciliste Gastronomie okulunda gerçekleştirileceğini belirten öğretmen Rıdvan Taşkın, Prag’daki gastronomi okulunun 1886 yılında kurulmuş, köklü bir eğitim kurumu olduğunu söyleyerek "Prag’taki okul teknik donanımı ve öğretici kadrosuyla çeşitli uluslararası başarılara imza atmış. 2010 yılında Oteller ve Restoranlar kategorisinde birincilik kazanmışlar. Biz ortak projeyle öğrencilerin bu bilgi ve tecrübe birikiminden yararlanmasını istiyoruz. Bu proje kapsamında verilecek uygulamalı eğitimlerin içeriğinde meze çeşitleri, meze tabağı düzenleme, sıcak ordövr ve soğuk ordövr tabaklarının hazırlanması ve saklanması, antremetiye çeşitleri ve son olarak tabakları süsleme, dekore etme konuları yer alıyor. Gastronomi, aşçılık ve şekerleme konularında becerilerini geliştirmeye yönelik uygulamalı eğitimlere katılım esas alınıyor. Okulumuz gerek staj ve gerekse eğitim projeleriyle AB ülkelerini komşu kapısı yaptı. Bu da mezun olan çocuklarımızın Avrupa ve dünyanın her yerinde hemen çalışabilir konumda olması anlamına geliyor" dedi.