İZMİR’DE KARADENİZ LEZZETLERİ FESTİVALİ

OCAK 13   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Türk mutfağının yöresel lezzetlerini İzmirliler ile buluşturan Mövenpick Hotel Izmir’in bu ayki lezzet durağı Karadeniz. 11-23 Ocak tarihleri arasında Margaux Restaurant’a konuk olacak Trabzonlu şefler, yöresel lezzetlerini Mövenpick Hotel Izmir’in mutfağına taşıyacaklar. İki hafta boyunca hazırlanan yöresel tatlar, öğlenleri açık büfe, akşamları ise a la carte olarak sunulacak.
 


SunExpress Havayolları’nın sponsor olduğu “Karadeniz Lezzetleri Festivali”ne katılan konuklardan iki kişi 11-23 Ocak tarihleri arasında her gün, Trabzon’a gidiş dönüş uçak bileti kazanacak. Akşamları Margaux Restaurant’a gelerek o ayın konuk mutfağını tercih eden ve #Movenpicksunexpressileucuruyor hashtagi ile facebook, twitter ve instagram’da paylaşım yapanlardan iki kişi, hediye uçak bileti ile Trabzon’a uçacak.
 
Trabzonlu şefler Nizam Bülbül ve Osman Sağlam’ın spesiyalleri arasında yer alan mıhlama, hamsili pilav, karalahana çorbası, lobiya, fasülye turşusu, hamsili ekmek ve karalahana sarması gibi birbirinden farklı ve daha nice eşsiz tatlar festival boyunca menüde olacak.