LEZZET OSCAR'INI ÖMÜR AKKOR KAZANDI

OCAK 05   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Dünyanın en iyi yemek kitaplarının yarıştığı 'Gourmand World Cookbook Awards' yarışmasının birincisi; ünlü şef Ömür Akkor'un yazdığı ‘İlk Dönem İslam Sofrası' adlı kitap oldu.

Ünlü şeflerin lezzetlerinin buluştuğu ve kitap dünyasının ‘Oscar'ı sayılan yarışmada Osmanlı ve Türk yemek kültürü üzerine yazdığı birçok kitapla tanınan Ömür Akkor ödülü aldı. Akkor, Peygamberimiz'in bazen sadece hurmayla, bazense su içerek karnını doyurmuş olmasından yola çıkarak hazırladığı ‘İlk Dönem İslam Sofrası' adlı kitap ile ‘Arap Yemek Kültürü' kategorisinde birinci oldu. İslam mutfağını günümüze aktarmak amacıyla yeni kitabını hazırladığını kaydeden Akkor, Arap mutfak kültürünün uzun bir geçmişe dayandığını, özellikle İslamiyet'in yiyecek ve içecek­lerde kısıtlamalar yapmasına rağmen o topraklardaki mutfak kültürünün benzer şekilde yaşanmaya devam ettiğini söyledi. 

Tarihin gizli mutfağındaki lezzetleri keşfetmesiyle ve bu lezzetleri kitaplaştırmasıyla adını duyuran, dünyaca ünlü şef Ömür Akkor, “İlk Dönem İslam Sofrası" adlı kitabını, Kaynak Yayınları'ndan çıktı. Kitapta kullanılan görseller ise o döneme ait kaplar araştırılarak ve o kapların Retro çalışmaları yapılarak hazırlandı.