NOMA'DA YEMEK YEMEK İÇİN 27 BİN KİŞİ SIRA BEKLİYOR

ŞUB 01   2016   Yazar Deniz YILDIRIM
Kophenhag’taki Noma restoran, Sydney’de  geçici bir şube açtı. Ama füzyon mutfağının şahikasında yemek yemek için 27 bin kişi sırada!

Efsanevi şef Rene Redzepi yemeklerinin sunulduğu dünyaca Rona Rstoran, Sydney'de geçici bir şuba açtı. Şu an 27 bin kişinin burada yemek yemek için sırada beklediği restoranda, bazı yemeklerin fiyatı 1.160 dolara kadar çıkıyor. Restoranda yemek yiyenler, yemeklerinin içinde canlı karınca, çekirge ve kıpır kıpır canlı küçük karidesler gibi şeyler olduğunu fakat lezzetlerinin benzersiz olduğunu dile getiriyor. Ayrıca Noma Restoran'ın menüsünde kendinizin otlar ilave edek pişirdiğiniz göz yumurta, turşulaştırılmış bıldırcın yumurtaları, deniz tarağı ve harika frenk üzümü tanecikleriyle süslenmiş kemiğin üstünde harika bir sığır kaburgası gibi yemekler de bulunuyor.

Sydney’de geçici bir binada kurulan Noma Nisan başına kadar açık olacak. Rene Redzepi yerel mahsüllerin ağırlıkta olduğu bir mönü hazırlamış: “Deniz ile karanın birleştiği yerde bir ateş yakıp üstüne bir şeyler at, hafif bir is kokusu… Taze, farklı, ağız sulandırıcı… Bir bıçak ile kesilmiş gibi iz bırakan” bir mönü diyor dünyanın belki de en ünlü şefi…

Teoman Hünal - Vatan