AKDENİZDE YETİŞİYOR KAPADOKYA'DA SULANIYOR

ARL 29   2015   Yazar Deniz YILDIRIM
Türkiye'nin limon deposu konumunda bulunan Nevşehir'deki doğal soğuk hava depoları, limonların bir yıla kadar saklanmasına imkan sağlıyor. Akdeniz'de yetişen, Nevşehir'de depolanan limonlar, doğal ortam nedeniyle sulanarak daha lezzetli hale geliyor.

Doğal soğuk hava deposu işletmecisi Yavuz Önal, Akdeniz Bölgesi'nden hasat edilen limonun, saklama ve depolama koşullarının uygunluğu nedeniyle Kapadokya’daki doğal soğuk hava depolarına getirildiğini belirtti. Buradaki depolarda bekletilen limonun, daha sonra birçok ülkeye ihraç edildiğini bildiren Önal, "Mersin'den getirilen limonları Kapadokya’daki doğal soğuk hava depolarında 1 yıl saklama imkanımız var" dedi.

Bölgedeki soğuk hava depolarında 15 milyon sandık saklama kapasitesi olduğunu aktaran Önal, her yıl yaklaşık 5 milyon sandık limonun doğal soğuk hava depolarında muhafaza edildiğini kaydetti. Önal, aralık ayında dalından kesilen limonların depolara gelmeye başladığını ve mart ayına kadar bu sürecin devam edeceğini, yeni hasat dönemi olan eylül-ekim dönemine kadar limonların depolarda saklanacağını dile getirdi. Kayadan oyma depoların, limonun saklanması için uygun ortam oluşturduğuna işaret eden Önal, "Kayadan oyma doğal yapısıyla bölgeye özgü depolarda saklanan limonlar, ortam nedeniyle daha lezzetli bir hale kavuşuyor. Kalın kabukları inceliyor ve limon daha sulu bir kıvama erişiyor" diye konuştu.

Kavak beldesinde soğuk hava deposu işleten Ahmet Soylu ise bölgede limon depoculuğunun yaklaşık 30 yıldır devam ettiğini söyledi. Satın aldıkları arazilerin altını iş makineleri yardımıyla kazarak depolar oluşturduklarını aktaran Soylu, depoların yaz aylarında serin, kış aylarında sıcak kaldığını, depolamanın tamamen doğal ortamda yapılmasından dolayı ek bir maliyet gerektirmediğini vurguladı.

110 Bin Ton Depolama Kapasitesi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz da bölgedeki doğal soğuk hava depolarında her yıl 110 bin ton limonun bozulmadan, çürümeden en az bir yıl muhafaza edilebildiğine işaret etti. Kayadan oyma depoların limonun saklanması için çok uygun ortam oluşturduğunu anlatan Yılmaz, "Kayadan oyma doğal yapısıyla bölgeye özgü depolarda saklanan limonlar, ortam nedeniyle daha lezzetli bir hale kavuşuyor. Kalın kabukları inceliyor ve limon daha sulu bir kıvama erişiyor. Hasat dönemi sonrası burada uygun koşullarda depolanan limon yıl içinde iç ve dış piyasaya gönderilebilir. Ayrıca buradaki kayadan oyma doğal soğuk hava depolarında her yıl 110 bin ton limon bozulup çürümeden bir yıl muhafaza edilebiliyor" ifadelerini kullandı.

AA