GastroKeşif

ŞARAP VE YEMEK UYUMUNDA BÜYÜK YERİ OLAN FÜME ET VE YAPILIŞI

İlk yapımı milattan önceki yıllara dayanan füme et, deneyenler bilir, oldukça lezzetli ve hafif bir yapıya sahiptir. Hatta pastırmanın ağır baharat kokusunun aksine hafif ve ağızda dağılan niteliktedir. Şimdi füme etin ne olduğuna ve nasıl yapıldığına bakalım.

Devamını Oku

NAR KABUĞU MUCİZESİ VE NAR KABUĞU ÇAYI

Nar, insan vücuduna sadece taneleri ile değil; kabuğu ile de büyük ölçüde fayda sağlar. Güçlü bir antioksidan olan nar kabuğunun en büyük faydaları; kansere karşı koruyucu olması, kötü kolesterolü düşürmesi ve dolayısıyla da kalp sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır.

Devamını Oku

VEJETARYEN DÖNERİN ADI VÖNER

New York’ta yayınlan bir gurme dergisi Berlin’i vejetaryenlerin başkenti ilan etti. Berlin’de döner kebabın bile vejetaryen alternatifinin bulunduğuna dikkat çeken Saveur adlı dergi ekmek arası vejetaryen dönerin ‘Vöner’ adı altında pazarlandığını duyurdu.

Devamını Oku

YOSUNLU YOĞURT VE PEYNİR ÜRETİLECEK

Yalova Üniversitesi Armutlu Meslek Yüksekokulunda yapay ortamda üretilen spirulina cinsi yosundan yoğurt, peynir ve ayran üretilmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Devamını Oku

MUHTEŞEM GÖRENEKLERİMİZDEN BİRİ OLAN AŞURENİN HİKAYESİ

Osmanlı'dan bu yana uzanan uzun bir tarihe sahip aşuremiz. Aynı zamanda gelenek ve göreneklerimizin ne kadar yardımsever bir özelliğe sahip olduğıunu yansıtır. Şimdi aşurenin etkileyici hikayesini sizinle paylaşıyoruz, birazdan bu muhteşem lezzet için en iyi tarifi sizinle paylaşacağız.

Devamını Oku

TOFU NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

Tofu, Uzakdoğu'da sıklıkla yenilen, soya fasulyesinden yapılan ve protein bakımından zengin olduğu için çoğu zaman etin yerine tüketilen gıdadır. Çoğu organik veya vejeteryan restoranlar yemeklerinde et yerine tofu kullanır. Ülkemizde çok yaygın olmasa da, vücudun protein ihtiyacı ve sağlıklı beslenme için önemli bir yiyecektir.

Devamını Oku

İNSAN YEMEK PİŞİREREK Mİ İNSAN OLDU?

2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre 1,8 milyon yıl önce gerçekleşen büyüme, yemek pişirmeyle bağlantılı. 

Devamını Oku

YEMEK ÜRETİMİNİ DEĞİŞTİREBİLECEK YENİ BİR TAT KEŞFEDİLDİ

Bilinen beş tat duyusuna ek olarak, yemek üretimini değiştirebilecek yeni bir tat keşfedildi.

Devamını Oku

TAVŞANBÖBREĞİ ZEYTİNİ YA DA ‘ÇAYREK ARMUDU\' YEDİNİZ Mİ

10 yıl önce 5 meraklı kadın tarafından başlatılan ve çok büyük bir kısmı Ege civarında sürdürülen ‘Türkiye'nin Meyve Mirası' adlı çalışma, 600'e yakın meyve çeşidine sahip olduğumuzu ortaya çıkardı.

Devamını Oku

250 YILLIK PEYNİR BULUNDU

Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan Hoşap Kalesi'ndeki kazı ve restorasyon çalışmalarında, 4 küpte 250 yıllık olduğu değerlendirilen tortulaşmış peynir bulundu.

Devamını Oku