GastroKültür

GÜNEY AFRİKA'DA EKMEK, BİSKÜVİ VE MAKARNA

Avrupa mutfağının etkilerinin yoğun olarak görüldüğü Güney Afrika ülkelerinde, başta mısır olmak üzere sorgum, darı, buğday ve pirinç bazlı gıdalar ön plandadır. Birçok ülkede olduğu gibi Güney Afrika ülkelerinde de ekmek önemli bir yere sahiptir. Özellikle tam buğday ekmeği ve mısır ekmeği beğenilerek tüketilir ve ana yemeklerin yanında sıklıkla servis edilir. Makarna tüketimi ise bölgeye yerleşen İtalyanların etkisi ile oldukça yaygınlaşmıştır. Tatlı tüketiminde, meyvelerin doğal olarak yetiştirildiği Güney Afrika’da çeşitli çörekler ve hamur tatlıları ilk sırada gelen seçeneklerdir.

Devamını Oku

TESCİLLİ LEZZET ÇEÇİL PEYNİRİ BAKIN NASIL YAPILIYOR

Türkiye'de hayvancılık bakımından önemli yere sahip Kars'ta, yöresel lezzetlerden çeçil peyniri yapımına başlandı. Besicilikle uğraşan kadınların ürettiği peynirler, sofraları süslüyor.
Sarıkamış ilçesinde yaklaşık 2 bin 500 rakımda doğal kekik ve çiçeklerle beslenen ineklerin sütünden, sezonun ilk çeçil peyniri üretildi. Bölgede besicilikle uğraşan kadınlar, bahçe ve tandır odalarına kurdukları ocaklarda, kazanlarda pişirdikleri sütten çeçil peyniri yapıyor.

Devamını Oku

3 ASIRLIK LEZZET TOKAT KEBABI TESCİLLENDİ

Tokat'ta yetiştirilen organik domates, biber ve patlıcanla yaylalarda otlatılan kuzu etlerinden yapılan, geçmişi 300 yıl öncesine dayanan tarihi lezzet Tokat kebabı tescillendi.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Cemal Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada Tokat kebabının tescillenmesi için 2013'te düzenlenen bir toplantıda, coğrafi işaret başvuru yapılması kararı alındığını belirtti.

Devamını Oku