HEM ZAYIFLATAN HEM DE KANSERLE SAVAŞAN SUCUK PROJESİNDE BAŞARI

AĞU 15   2015   Yazar Bahadır YILDIRIM
SDÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Kılıç ve eşi Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülden Başyiğit Kılıç, uzun süredir üzerinde çalıştıkları zayıflatan sucuk projesinde başarı sağladı.

Tüketildiğinde vücuttaki yağ eritip, yağsız kas artırımı sağlayan hatta kansere karşı etkili olan CLA yağ asidini sucuk üretiminde zenginleştirerek kullanan Kılıç ailesi, gelecekte obeziteye karşı silah olarak kullanılabilecek.

Prof. Dr. Birol Kılıç; "Uzun zamandır eşimle birlikte üzerinde çalıştığımız CLA içeriği zenginleştirilmiş fermante sucuk projemiz başarı ile sonuçlandı. Olumlu sonuçlar aldık ve patentimizi yaptırdık. CLA bir yağ asidi türüdür. CLA vücuttaki yağı yakar, yağsız kas oluşumunu hızlandırır. Diğer bir özelliği kansere karşı etkili bir asit türüdür. Mikro organizmalar kullanarak fermente edilmiş sucuk üzerinde CLA maddesi üretimi için gereken ortamı sağlıyoruz. Böylece sucuğumuzun içeriğinde zengin bir CLA maddesi elde ediyoruz. Metobolizmayı hızlandırdığı için yağların erimesini sağlıyoruz. Buda zayıflama olarak karşımıza çıkıyor. Sucuk tüketildiği zaman yağ yakımını hızlandıracak. Böylece severek yediğimiz sucuk ürünlerinde kilo alma endişesi taşımayacağız. Bu formülle üretilen sucukta yağlanma problemi olmayacak" diye konuştu.