Mutfakta Pratik

EVDE BAHARATLI ÇÖKELEK (SÜRK) YAPIMI

Sürk; günlük taze çökeleğin içine baharat konulup uzunca bir süre yoğurularak yapılan bir tür peynir çeşididir. Sürk, güneşte kurutulan birinci kalite özel yapılmış ev yapımı bir çökelektir. Tercihe göre küflendirilir ya da taze yenir. Sabah kahvaltı sofralarının da vazgeçilmezidir. 

Devamını Oku

EVDE MERCİMEK FİLİZİ ÜRETİMİ VE MERCİMEK FİLİZLİ SALATA

Yeşil mercimek tanelerini evimizde kolaylıkla filizlendirebiliriz. Filizlerinden de oldukça sağlıklı yemekler yapabiliriz. Kurubaklagiller beslenmemizde ne kadar önemliyse, filizleri de o kadar büyük önem taşıyor.  Bu kolay ama sağlığımız için önemli olan ipucunu mutlaka denemenizi öneririz.

Devamını Oku

EVDE EKŞİ MAYA NASIL HAZIRLANIR?

Sadece su ve unla evde ekşi mayanızı yapabilirsiniz.

Devamını Oku

KEFİRİN FAYDALARI VE EVDE KEFİR YAPIMI

Kökeni Kafkas Dağlarında yaşayan topluluklara dayanan ve günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde tüketilen kefir kısaca fermente süttür. Bazı kaynaklarda “kefir” adının Türkçe “keyif”ten türetildiği belirtilmektedir. Kefir inek, koyun ve keçi sütünden hazırlanabilir. Fermantasyon sürecinden geçtiği için tadı hafif ekşidir. Sütten farkı “iyi” olarak tabir edilen ve sindirime yardımcı olan bakterilerden süte oranla daha çok içermesi ve kısa sürede bağırsak hareketi sağlamasıdır. Aynı zamanda, genel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen pek çok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir içecektir.

Devamını Oku

GÜNEŞ IŞIĞINI KENDİ VEREN MUTFAK BAHÇESİ

Grove Ecosystem firması; evinizde baharat, marul ve domates gibi gıdaları yetiştirmenize olanak sağlayan bir ürün geliştirdi.

Devamını Oku

EVDE NAR EKŞİSİ YAPIMI

Salatalarımıza ve yemeklerimize eşsiz tadıyla lezzet katan nar ekşisini gelin evimizde yapalım.

Devamını Oku

ATATÜRK'ÜN EN SEVDİĞİ YEMEK KURU FASULYENİN PİŞİRİLMESİNE DAİR İPUÇLARI

Mustafa Kemal Atatürk'ün yanında uzun bir süre aşçı olarak çalışan 93 yaşındaki Halit Atay: "Mutlaka kuru fasulye olacak. Atatürk'ün en sevdiği yemek kuru fasulyeydi çünkü. Ne zaman isteyeceği belli olmadığı için, biz her sabah mutlaka kuru fasulyeyi hazır ederdik. İster Çankaya Köşkü'nde olalım, ister Dolmabahçe'de, mutlaka yapardık. Yapardık ve yemezse döker sabah tekrar yapardık. Hatta trenle seyahat ettiğimizde bile ilk işimiz kuru fasulye yapmaktı."

Devamını Oku

PEYNİRİ HER ÖĞÜNÜNÜZE TAŞIMAK İÇİN: PEYNİR TURŞUSU

Mis kokusu ve egzotik tadıyla peynir turşusu her öğünün vazgeçilmezi olacak.

Devamını Oku

BALIK KURUTMA İŞLEMİ İÇİN EVDE YAPABİLECEĞİNİZ 2 FARKLI YÖNTEM

Balıkların en taze, en yağlı olduğu dönemlerden birindeyiz. Bu dönemde balıkları kurutarak kışın da lezzetini tatmak istemez misiniz? Gayet kolay ve sağlıklı olan 2 farklı kurutma yöntemi bu paylaşımımızda.

Devamını Oku

KIŞ SOFRALARINA ÖZEL KIRMIZI SOĞAN TURŞUSU YAPIMI

Kışın daha salçalı, daha yoğun tatlı yemekleri tercih ederiz. Bu yemeklerin yanına çok yakışacak olan kırmızı soğan turşusu, kış sofralarının vazgeçilmezi olacak.

Devamını Oku